Podróże zagraniczne idą w parze z Visa
Udany wypoczynek powinien być wolny od trosk, w szczególności tych związanych z płaceniem
Na wakacje wyjeżdżamy zwykle, by odpocząć od codzienności i obowiązków oraz oddać się naszym ulubionym aktywnościom. Polacy podczas zagranicznego urlopu szczególnie cenią sobie możliwość relaksu i wypoczynku, zwiedzania lokalnych atrakcji, a także uprawiania sportu. Jak wynika z badania Visa Travel & Payment Intentions Study 2024[1], w tym roku 39% z nas spędzi wakacje za granicą, najczęściej w słonecznych i pięknych Włoszech, Chorwacji i Grecji. Prawie połowa z podróżnych z Polski zamierza wyjechać w tym roku za granicę nawet dwa lub trzy razy.
Jak sprawić, by wakacje marzeń stały się rzeczywistością
Udany wypoczynek powinien być wolny od trosk, w szczególności tych związanych z płaceniem. Chcemy być pewni, że nasze pieniądze zawsze będą bezpieczne – bez względu na to czy płacimy na lokalnym targu w Turcji czy w nadmorskiej restauracji w Tajlandii. W takich sytuacjach oczekujemy spersonalizowanego, intuicyjnego i bezproblemowego doświadczenia płatniczego, które pozwoli nam zarządzać finansami w sposób najlepiej odpowiadający naszym potrzebom. Co ważne, spokój ducha podczas wymarzonego wyjazdu mogą zapewnić szybkie, wygodne i bezpieczne płatności kartą Visa, dostępne w milionach miejsc na świecie. Dzięki nim nie musimy się martwić ani o to, że skończy nam się gotówka przeznaczona na wakacyjne aktywności, ani o kursy wymiany walut. Turyści z Europy Środkowo-Wschodniej wyjeżdżający za granicę coraz częściej korzystają z płatności cyfrowych. Dotyczy to także Polaków – podczas wakacji w innym kraju aż 80% z nas chce płacić w ten sposób, co oznacza wzrost o 4% rok do roku[2]. Jako że fizyczne i stokenizowane karty Visa są akceptowane w ponad 100 milionach miejsc i w ponad 200 krajach i terytoriach zależnych na całym świecie, płacenie nawet za drobne przyjemności nie stanowi już problemu. Wystarczy tylko na zagraniczny wyjazd zabrać ze sobą swoją kartę Visa albo zapisać ją w portfelu cyfrowym dodanym do smartfona lub smartwatcha.
Wiele zalet płatności cyfrowych
Polacy zamierzający płacić kartą za granicą doceniają tę metodę płatności za wygodę (70%), szybkość (56%) i bezpieczeństwo rozumiane jako brak ryzyka utraty gotówki (51%). Z kolei stosunkowo dobre kursy wymiany walut (34%) i lepszy wgląd w wydatki (25%) pomagają im kontrolować wakacyjny budżet. Turyści z regionu, którzy coraz lepiej odnajdują się w świecie cyfrowym, szczególnie wysoko cenią sobie komfort (61%), jaki zapewnia im korzystanie z karty płatniczej za granicą. Jedna czwarta z nich podczas wyjazdów zagranicznych wybiera płatności mobilne smartfonem lub smartwatchem. Jest to prosty sposób płacenia za wakacyjne zakupy, a podczas tegorocznych wyjazdów badani wczasowicze planują wydać pieniądze w szczególności na jedzenie i napoje (73%) oraz rozrywkę (46%). Wiemy także, że przyszli użytkownicy rozwiązań cyfrowych – przedstawiciele pokolenia Alfa – cenią sobie wygodę i prostotę, i właśnie tego oczekują od świata, w którym przyjdzie im żyć[3].
Nie martw się na zapas
Ile razy zastanawialiście się, ile pieniędzy wymienić przed wyjazdem za granicę i czy na pewno taka suma będzie wystarczająca? Płacąc cyfrowo Visa, macie stały dostęp do środków na swoim koncie bankowym, a wasze płatności są bezpieczne – bez względu na to czy wybraliście się do Neapolu czy do bardziej odległego Wietnamu. Aby zapłacić cyfrowo, wystarczy przyłożyć kartę Visa albo smartfon z zapisaną w nim kartą do terminala w sklepie, czy restauracji. W ten sposób macie jedną rzecz na głowie mniej, a bagaż jest lżejszy i robi się w nim miejsce na kolejne okulary przeciwsłoneczne czy ulubiony letni kapelusz.
Płacenie cyfrowo kartą Visa za granicą jest tak samo szybkie, wygodne i bezpieczne, jak w kraju. Dzięki naszej sieci, kartami Visa można zapłacić w ponad 180 walutach w milionach miejsc globalnie. Jak pokazało nasze badanie, podczas zagranicznych wyjazdów Polacy doceniają płatności kartą m.in. właśnie ze względu na ich szybkość i bezpieczeństwo. Wybierając Visa, mogą mieć pewność, że są chronieni przed oszustwem, utratą lub kradzieżą karty bez względu na to, gdzie się znajdują i mają możliwość odzyskania pieniędzy, gdy coś pójdzie nie tak – powiedział Adrian Kurowski, dyrektor generalny Visa w Polsce.
Podróżni nie muszą się także martwić o to, aby mieć przy sobie gotówkę w lokalnej walucie. Jeśli zajdzie taka potrzeba, mogą wypłacić środki z jednego z 2 milionów bankomatów na całym świecie. Aby mieć pewność, że wypłata będzie bezpieczna, warto poszukać urządzenia z logo Visa. Co istotne, wypłata gotówki z bankomatu, gdy jesteśmy za granicą, może okazać się nawet bardziej opłacalna kosztowo.
Dodatkowa warstwa zabezpieczeń, która zapewni spokój ducha
Wraz ze wzrostem popularności portfeli mobilnych ważne jest też upowszechnianie technologii wspierających je[4]. Jedną z nich jest tokenizacja, która zapewnia dodatkową warstwę zabezpieczeń i stanowi kolejny etap zmian, jakie zachodzą w dziedzinie płatności cyfrowych. Tokeny są generowane automatycznie, na przykład kiedy użytkownik zapisuje dane karty w serwisie streamingowym, sklepie internetowym albo portfelu cyfrowym w smartfonie. Dla pojedynczej karty płatniczej może być wygenerowanych wiele tokenów. Każdy ma unikalny numer i jest przypisany wyłącznie do aplikacji lub urządzenia, w których jest zapisany. Obecnie tokeny wykorzystuje się coraz powszechniej w płatnościach cyfrowych, a niebawem przyczynią się one do zatarcia granicy między tymi w świecie cyfrowym i fizycznym. Dzięki tokenizacji i innym technologiom, takim jak biometria, płacenie może zostać zautomatyzowane do tego stopnia, że będzie niemal niezauważalne. Takie stokenizowne karty można wykorzystać zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i w sieci.
Płacenie online kartą Visa może okazać się korzystne już na etapie planowania wakacji. Kiedy konsumenci płacą Visa w internecie za zorganizowane wakacje, przeloty, zakwaterowanie w hotelach, bilety na różne atrakcje, a nawet nowe letnie akcesoria, takie transakcje są chronione przed oszustwem oraz utratą czy kradzieżą karty. A więc, jeśli na przykład padniecie ofiarą oszustwa internetowego albo coś pójdzie nie tak z zakupem w sieci, Visa zapewnia wam spokój ducha i możliwość odzyskania pieniędzy. Aby chronić konsumentów już po dokonaniu transakcji online, Visa wprowadziła procedurę chargeback. Ma ona zastosowanie w sytuacji, gdy zamówiony towar, który opłacono kartą Visa jest niewłaściwy, niezgodny z opisem, dotrze uszkodzony lub na przykład, jeśli lot zostanie odwołany z powodu likwidacji linii lotniczej. Wówczas procedura chargeback umożliwia odzyskanie pieniędzy od nierzetelnego sprzedawcy za pośrednictwem banku – wydawcy karty.
Kapelusz i krem z filtrem ochronią was przed słońcem, a na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń warto pamiętać o poniższych krokach:
Poinformuj bank, że podróżujesz
Przed wyjazdem poinformuj wydawcę karty o swojej podróży. W ten sposób nie oznakuje on jako podejrzanych transakcji odbiegających od tych, których zwyczajowo dokonujesz. Ponadto, upewnij się, że znasz dzienny limit swojej karty dotyczący wypłat z bankomatu, jej datę ważności, saldo konta i dostępne środki. Dzięki temu twoja karta będzie działać podczas wyjazdu i będzie na niej wystarczająca ilość pieniędzy na pokrycie kosztów podróży.
Zapamiętaj PIN przed wyjazdem
Bez względu na to, czy korzystasz z karty z paskiem magnetycznym czy ze zbliżeniowej, przed podróżą za granicę upewnij się, że znasz do niej PIN. Jeśli go zapomnisz, nadaj jej nowy PIN.
Aktywuj mobilne alerty i powiadomienia
Włącz darmowe alerty SMS-owe – dostaniesz wtedy powiadomienie, gdy transakcja przekroczy uprzednio określoną kwotę albo gdy zostanie wykryta płatność nietypowa dla danej karty. Skontaktuj się z wydawcą karty, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.
Płać w lokalnej walucie
Kiedy będziesz płacić za granicą, lokalny sprzedawca może zaoferować Ci przewalutowanie transakcji, co zwykle wiąże się z naliczeniem opłaty zależnej od jej wartości. Aby tego uniknąć, możesz odmówić przewalutowania i wybrać płatność w lokalnej walucie. Jeśli tak zrobisz, a sprzedawca mimo to zrealizuje transakcję w innej walucie, możesz skontaktować się ze swoim bankiem i zakwestionować opłatę.
A teraz – udanych wakacji!
Opisy przypadków, porównania, statystyki analizy oraz rekomendacje odnoszą się do stanu obecnego. Ich publikacja ma cel informacyjny i nie należy się na nich opierać w zakresie doradztwa operacyjnego, marketingowego, prawnego, technicznego, podatkowego, finansowego lub jakiekolwiek innego. Visa Inc. gwarantuje kompletności ani dokładności informacji zawartych w tym dokumencie. Nie przyjmuje także żadnej odpowiedzialności, która może wynikać z polegania na takich informacjach. Informacje zawarte w niniejszym dokumencie nie stanowią porady inwestycyjnej ani prawnej, a czytelników zachęca się do zasięgnięcia porady kompetentnego specjalisty, jeżeli jest wymagana.
[1] O ile nie zostało wskazane inne źródło, dane przytoczone w powyższym materiale pochodzą z badania Visa CEE Travel and Payment Intentions Study 2024. Badanie objęło Polskę, Czechy, Węgry, Rumunię, Bułgarię, Chorwację oraz Słowację, i zostało przeprowadzone przez firmę badawczą GfK Polonia – spółkę NIQ w kwietniu 2024 r., na reprezentatywnej próbie 1000 respondentów (18-65 lat) w każdym z tych państw.
[2] W porównaniu do wyników badania Visa CEE Travel and Payment Intentions Study 2023, które objęło Bułgarię, Chorwację, Czechy, Węgry, Polskę, Rumunię, Słowację i Słowenię. Badanie przeprowadzone zostało przez agencję badań Kantar w marcu 2023 r. na reprezentatywnej próbie 1,000 respondentów (18-65 lat) w każdym z krajów.
[3] Badanie na zlecenie Visa przeprowadzone w Polsce przez Opinium w dniach 15-20 sierpnia 2023 r. na próbie 500 dzieci w wieku 8-14 lat. Dane pozyskano na podstawie badania internetowego.
[4] Badanie Visa CEE Mobile Payments Study 2022 objęło Polskę, Czechy, Węgry, Rumunię, Bułgarię, Słowację, Słowenię i Chorwację. Badanie przeprowadzone zostało przez agencję badawczą Kantar w październiku 2022 r. za pomocą metody CAWI. Próba w każdym kraju wyniosła 1,000 respondentów w wieku 18-65 lat.