Wysyłasz pieniądze do innych krajów? Są na to nowe sposoby.
Czy wysyłanie pieniędzy do innego kraju jest wyzwaniem? Dlatego potrzebujemy zmian.
Czy macie znajomych za granicą, z którymi zdarza się Wam wyskoczyć na wspólny lunch lub kolację? Możliwe. A czy próbowaliście się później rozliczyć, przesyłając sobie pieniądze? Inny przykład: może wasze dzieci studiują za granicą, np. w Wielkiej Brytanii albo w Stanach Zjednoczonych i przelewacie im pieniądze na czesne? Za każdą taką transakcją kryje się skomplikowany system sieci i połączeń, które pozwalają przelewać pieniądze z jednego miejsca na świecie w drugie. Wraz z ludźmi, którzy wyjeżdżają do innego kraju, aby studiować, robić karierę albo odpocząć i poznać nową kulturę, podróżują też pieniądze. Ich przesyłanie między krajami coraz mocniej splata się z naszym codziennym życiem. Te sytuacje to tylko przykłady, bo takich potrzeb jest coraz więcej. Visa i inne firmy z branży mają do odegrania kluczową rolę w rozwoju międzynarodowych przelewów.
Pieniądze krążą po świecie tak jak ludzie
Miliony ludzi na całym świecie przesyłają pieniądze za granicę, np. wspierając swoich bliskich, którzy nadal mieszkają w ich kraju pochodzenia, poprzez przelewy zagraniczne pomiędzy osobami, tzw. P2P (ang. peer-to-peer)[1]. Wpływ na to zjawisko ma globalizacja, ale także rozwój technologii. Nowe cyfrowe rozwiązania zmieniają sposób, w jaki te transakcje są realizowane i tworzą nowe możliwości.
Polska również coraz bardziej otwiera się na świat. W naszym kraju pracuje już ponad 1,1 miliona obcokrajowców[2]. Wielu z nich pochodzi z krajów spoza Unii Europejskiej, takich jak np. Ukraina, a nawet spoza Europy – chociażby z Nepalu czy Kolumbii[3]. W Polsce szukają perspektyw rozwoju, pozostają jednak w bliskiej relacji z krajami z których przyjechali i często wspierają finansowo bliskich, którzy w nim pozostali. By odejść od wielkich liczb – oto przykładowa historia masażystki z Tajlandii, którą nazwiemy Suri. Użyjmy wyobraźni i przenieśmy się do salonu masażu, w którym Suri pracuje. Jest świetną masażystką. Codziennie otrzymuje napiwki od swoich klientów, zbiera je i raz w tygodniu wysyła do swoich rodziców mieszkających w Pattayi. Ostatnio jej rodzice pilnie potrzebowali pieniędzy na lekarza i nie mogli czekać na tradycyjny przelew. Poprosili Suri o pomoc. Nie mogła ona jednak przelać pieniędzy na czas. Znane jej metody wysyłania pieniędzy były zbyt drogie i minęłoby zbyt dużo czasu zanim pieniądze od niej dotarłyby do rodziców. Przelewy realizowane są także w drugą stronę, w sytuacjach, gdy to Polacy decydują się opuścić kraj na dłużej i przesyłają pieniądze z krajów spoza Unii Europejskiej. Gdy spojrzymy na te sytuacje z dalszej perspektywy, zobaczymy coraz więcej sytuacji, gdy względnie niewielkie sumy przelewane do bliskich, znajomych, rodzin i kontrahentów krążą po globie, często zaczynając lub kończąc podróż w Polsce. Na to nakłada się globalizacja, przyśpieszająca cyfryzacja i wreszcie potrzeby, które mają przelewający i otrzymujący przelewy.
Różne potrzeby, te same oczekiwania
Niezależnie od tego, czy wysyłamy lub odbieramy pieniądze jako konsument, pracownik czy właściciel firmy, oczekujemy, że płatności międzynarodowe – nawet te wykonywane między dwoma kontynentami – będą wygodne, przejrzyste i bezproblemowe, tak jak te, do których jesteśmy przyzwyczajeni u siebie w kraju.
Co więcej, rozwój tzw. gig economy („ekonomii fuch” lub „ekonomii pracy dorywczej”) spowodował, że wzrosło zainteresowanie płatnościami natychmiastowymi. Pandemia pokazała, że w wielu różnych zawodach możemy pracować zdalnie. Z tej możliwości korzystają między innymi tzw. cyfrowi nomadzi. Często decydują się na przeprowadzkę do innego kraju, często leżącego na innym kontynencie, niż ten, z którego pochodzą. Mieszkając w nowych miejscach, szukają zleceń za pośrednictwem internetu i współpracują ze zleceniodawcami z całego świata. Szybkie i wygodne płatności za usługi i wykonaną pracę decydują o ich „być albo nie być”. Niezawodne, szybkie i tanie przelewy pomiędzy krajami pomagają im rozwijać swoją działalność i są kluczowe, aby tacy freelancerzy mogli być konkurencyjni na rynku. Gig economy to nie tylko pracujący z innych krajów, ale także ci, którzy poszukują pracy w niepełnym wymiarze godzin, np. jako kierowcy taksówek czy dostawcy. Dzięki dodatkowym zajęciom mogą mieć większą swobodę w organizowaniu pracy, godzić różne obowiązki czy też dorobić do budżetu domowego. Potrzebują jednak, żeby zapłata za wykonaną pracę, np. za dowóz zamówienia z restauracji do konsumenta, wpłynęła natychmiast na ich konto. Ten model wypłat pozwala im utrzymać płynność finansową, wymaga jednak zaawansowanych rozwiązań w kontekście systemu płatności i przelewów.
Pieniądze nie potrzebują paszportu, ale wymagają innowacji
Żyjemy w świecie, w którym możemy zdalnie włączyć ogrzewanie, wracając z zimowego wypoczynku na tropikalnej wyspie, tymczasem system płatności międzynarodowych oparty na bankach korespondenckich nie zmienił się znacząco od czasu jego powstania. W miarę jak ludzie i firmy łączy coraz więcej – media społecznościowe, miejsca, gdzie kupują i jak kooperują, a także to, że coraz częściej korzystają z rozwiązań cyfrowych, globalne przepływy pieniędzy będą musiały się zmienić, aby za tym nadążyć. Konieczne będzie także wyeliminowanie niedogodności, z którymi obecnie się borykają takimi jak wysokie koszty, brak odpowiedniej przejrzystości transakcji, błędy lub opóźnienia w płatnościach. Przesyłanie pieniędzy z punktu A do puntu B powinno być szybkie, proste i niedrogie, niezależnie od tego, kto je wysyła lub odbiera. Oczekują tego nie tylko osoby już dziś korzystające z takich rozwiązań, ale także przyszli użytkownicy. Młodzi ludzie z pokolenia Alfa chcieliby, aby ich życie było łatwe i wygodne[4].
Zachodzące obecnie zmiany w sposobach przesyłania pieniędzy na świecie, są korzystne dla wszystkich zaangażowanych stron. Visa i inne firmy z branży opracowują nowe technologie i usługi, aby obniżyć koszty i sprawić, że przelewy na całym świecie będą szybsze, bezpieczniejsze i bardziej przejrzyste. Dla przykładu, Visa Direct jest częścią rozwoju strategii Visa, która wykracza poza płacenie kartą w sklepie. To rozwiązanie, które ułatwia natychmiastowe przelewy międzynarodowe na karty, na rachunki i do portfeli cyfrowych w ponad 190 krajach i terytoriach[5]. Ta usługa ma wiele zastosowań, takich jak płatności zagraniczne między osobami (P2P) i przelewy z konta na konto, wypłaty biznesowe i rządowe dla osób fizycznych lub małych firm, rozliczenia handlowe i zwroty kosztów. Z kolei sieć Visa B2B Connect to rozwiązanie, które umożliwia firmom realizowanie przelewów zagranicznych na rzecz innych firm w czasie rzeczywistym, eliminując utrudnienia, dostarczając szeroki zakres danych związanych z płatnościami i umożliwiając śledzenie płatności.
Visa, jako jedna z firm, które kształtują międzynarodowy ekosystem płatności, wdrożyła cyfrowe rozwiązania, które usprawniają międzynarodowe przepływy pieniężne. Rządy, banki i fintechy coraz częściej sięgają po technologię, aby sprostać wymaganiom zarówno konsumentów – tak jak opisana wcześniej Suri, jak i firm na całym świecie, wchodząc tym samym w nową erę przelewów międzynarodowych. Jak się okazuje, najnowsze technologie, w tym zaawansowane rozwiązania Visa oraz współpraca różnych podmiotów z branży, mogą pomóc spełniać marzenia konsumentów i firm o wygodnym przepływie pieniędzy bez granic.
Opisy przypadków, porównania, statystyki, analizy oraz rekomendacje odnoszą się do stanu obecnego. Ich publikacja ma cel informacyjny i promocyjny i nie należy się na nich opierać w zakresie doradztwa operacyjnego, marketingowego, prawnego, technicznego, podatkowego, finansowego lub jakiekolwiek innego. Visa nie gwarantuje kompletności ani dokładności informacji zawartych w tym dokumencie. Nie przyjmuje także żadnej odpowiedzialności, która może wynikać z polegania na takich informacjach. Informacje zawarte w niniejszym dokumencie nie stanowią porady inwestycyjnej ani prawnej, a czytelników zachęca się do zasięgnięcia porady kompetentnego specjalisty, jeżeli jest wymagana.
___________________________________
[1] Dane: Organizacja Narodów Zjednoczonych, 2022
[2] Dane: Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), kwiecień 2024
[3] Dane: Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), 2023
[4] Badanie na zlecenie Visa przeprowadzone przez Opinium na próbie 500 dzieci w wieku 8-14 lat, zrealizowane w Polsce w dniach 15-20 sierpnia 2023 r. Dane zebrano na podstawie badania internetowego.
[5] Faktyczna dostępność środków zależy od otrzymującej instytucji finansowej i regionu.