Research + Insights

Jak chcą płacić Polacy podczas podróży zagranicznych?

Wraz z wygasaniem pandemii, Polacy nabierają coraz większej chęci na wyjazdy urlopowe za granicą lub tzw. „city breaki” w zagranicznych miastach

Grafika ilustracyjna do tekstu: Jak chcą płacić Polacy podczas podróży zagranicznych?

Przez ostatnie kilkadziesiąt lat Polacy zasmakowali w podróżach zagranicznych. Według raportu „Turystyka w 2020 roku” opublikowanego przez Główny Urząd Statystyczny, w 2020 roku granicę Polski przekroczono łącznie 184 milionów razy, z czego prawie 80 milionów razy granicę naszego kraju przekraczali Polacy[1]. Pandemia wraz z towarzyszącym jej zamknięciem granic, ograniczeniami w podróżowaniu i kwarantanną wpłynęła na ten stan rzeczy, jednak sytuacja ulega poprawie. Obecnie podróżowanie zaczyna przypominać czasy sprzed pandemii, a konsumenci w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polski, robią zagraniczne plany wyjazdowe na 2022 rok. Takie wnioski płyną z najnowszego badania Visa CEE Travel and Payment Intentions Study[2], z którego wynika, że w tym roku 40% polskich respondentów chętnie wybierze się na urlop za granicą. To jednak Słoweńcy i Rumuni jeszcze chętniej wyjechaliby na zagraniczne wakacje – odpowiednio 62% i 50% wskazań. Polacy chcieliby także odpocząć podczas krótkich wypadów weekendowych do miast w innych krajach podczas tzw. „city breaks” – deklaruje to 25% naszych rodaków, co jest wynikiem zbliżonym do odpowiedzi udzielanych przez Czechów.

Karty i portfele cyfrowe – preferowane przez Polaków metody płacenia za granicą

Podczas zagranicznych wojaży ponad połowa polskich podróżnych chciałaby płacić kartami albo smartfonami / smartwatchami. Trend ten rozwinął się w czasie pandemii, kiedy konsumenci częściej robili zakupy w internecie i płacili zbliżeniowo w sklepach. Przyzwyczajenie Polaków do płacenia w cyfrowy sposób jest widoczne w wyborze metod płacenia podczas wyjazdów za granicę.

Visa od dawna jest zdania, że podróże i turystyka niosą ze sobą wiele dobrego. To ważny czynnik, który przyczynia się do rozwoju gospodarczego i tworzenia miejsc pracy, a jednocześnie pozwala zrozumieć i docenić kulturowe bogactwo otaczającego nas świata. Nasze badanie dowodzi, że Polacy w tym roku chcą wrócić do zwiedzania świata, tak jak to robili przed pandemią. Powrót do podróżowania – bez względu na to, czy jest spowodowany dłuższym wyjazdem urlopowym czy krótkim wypadem na weekend – sugeruje, że polscy konsumenci nabierają poczucia pewności. Dzięki temu zwiększy się liczba płatności międzynarodowych, co może przyczynić się do ożywienia w wielu branżach, w tym w sektorze turystycznym.

powiedział Adrian Kurowski, dyrektor Visa w Polsce.

Podróże zagraniczne są nierozerwalnie związane z płatnościami w obcej walucie, które można realizować na wiele różnych sposobów. Do zarządzania wydatkami i płatnościami podczas takich wyjazdów większość polskich podróżnych (55%) chętnie wykorzystuje karty i smartfony/smartwatche. Polacy, którzy w takich sytuacjach wybierają kartę lub smartfon/smartwatch cenią te metody płatności za wygodę (74%), szybkość (68%) i brak ryzyka utraty gotówki (45%), a także za bezpieczeństwo (42%) oraz brak konieczności wymiany gotówki na lokalną walutę (40%).

 

 

 

Globalna, zaufana sieć Visa

Ludzie ufają Visa, płacąc podczas zagranicznych podróży za towary i usługi kartą, smartfonem lub smartwatchem. Bezpieczna sieć Visa, która działa dla wszystkich i wszędzie zapewnia dostęp do płatności na całym świecie. Ten potencjał nabiera szczególnego znaczenia właśnie podczas podróży, bo sieć Visa łączy 3,8 miliardów kart z ponad 100 milionami punktów sprzedaży.

Podczas zagranicznych wycieczek możemy płacić Visa tak samo bezpiecznie, jak za codzienne zakupy w kraju. Co więcej, tam gdzie istnieje taka możliwość, podróżni mogą płacić szybko i bezpiecznie Visa zbliżeniowo, co pozwala nie martwić się o konieczność posiadania przy sobie gotówki. Nie ma też potrzeby troszczyć się o odpowiednią walutę: dzięki Visa dolary, dinary i każdą inną walutę zawsze będziemy mieli pod ręką. A jeśli będzie to konieczne, gotówkę zawsze będziemy mogli wypłacić w jednym z milionów bankomatów na świecie, na których zobaczymy logo Visa.

Planujesz wyjazd zagraniczny na wakacje? Zapoznaj się z poradami Visa:

Płatności za granicą

Płacąc Visa lub wypłacając gotówkę z bankomatu za granicą podróżni mogą zdecydować czy zapłacić w lokalnej, czy w rodzimej walucie. Wybranie waluty lokalnej zwykle oznacza korzystniejszy kurs wymiany.

Korzystne kursy wymiany

Płacenie Visa za granicą może okazać się bardziej opłacalne niż zakup waluty w kantorze.

Poczucie spokoju

Płacenie Visa za granicą zapewnia poczucie spokoju, gdyż płatności krajowe i zagraniczne są chronione w takim samym stopniu.

Bezpieczeństwo

Płatności Visa za granicą są chronione przed oszustwami dzięki tym samym zaawansowanym technologicznie systemom, które chronią płatności na co dzień. Dlatego są one bezpieczne bez względu na to, gdzie płacimy.

Prostota

Korzystanie z prostych i bezproblemowych płatności Visa pozwala nam podróżować bez zbędnych obciążeń.

Szeroka sieć akceptacji

Visa umożliwia łatwe i wygodne płatności na całym świecie w przeszło 100 milionach sklepów w ponad 200 krajach – wszędzie tam, gdzie widnieje logo Visa.

 

 

 

________________________________

[1] https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/kultura-turystyka-sport/turystyka/turystyka-w-2020-roku,1,18.html

[2] Badanie Visa CEE Travel and Payment Intentions Study 2022 objęło następujące kraje: Polska, Czechy, Węgry, Rumunia, Bułgaria, Słowacja, Słowenia i Chorwacja. Przeprowadziła je firma badawcza Valicon w kwietniu i maju 2022 roku na reprezentatywnej próbie 1000 respondentów (18-65 lat) w każdym z tych krajów.

Tag: Visa Research Tag: Travel Insights