Seria „Connecting with Partners” – wywiad z ecolytiq
Rozmawiamy z założycielem i dyrektorem generalnym ecolytiq, Ulrichem Pietschem, o zachęcaniu do dokonywania zmian i dążeniu do bardziej zrównoważonej przyszłości.
Misją ecolytiq jest wypełnienie luki pomiędzy konsumentem a bankiem, poprzez zwiększenie przejrzystości śladu węglowego wydatków konsumentów. Jesteśmy coraz bardziej świadomi znaczenia naszego śladu węglowego i szukamy sposoby na ograniczenie swojego wpływu na środowisko. Visa pomaga konsumentom i przedsiębiorstwom osiągnąć cele w zakresie ochrony środowiska na wiele sposobów, a jednym z nich jest współpraca z innymi podmiotami oferującymi usługi w zakresie zrównoważonego rozwoju. Przykładem takiej organizacji jest ecolytiq, innowator z Berlina, który jest jedną z europejskich firm, które niedawno dołączyły do programu Visa Fintech Partner Connect.
Czy byłbyś w stanie w trzech słowach opisać ecolytiq?
Ulrich Pietsch: Mogę zrobić to w czterech. W ecolytiq mówimy, że „każda transakcja ma wpływ”.
Czy możesz nam opowiedzieć o początkowej wizji ecolytiq i o tym, co zainspirowało was do działania? Co oznacza dla ciebie słowo „zrównoważony rozwój” – tak często używane w dzisiejszych czasach? Co w dalszym ciągu motywuje was do realizacji pierwotnej misji?
Historia ecolytiq zaczęła się, gdy oglądałem film dokumentalny wspólnie z moimi dwoma synami. Przedstawiono w nim wizję tego, co się stanie, jeśli ludzkości nie uda się znaleźć rozwiązania na kryzys klimatyczny. Moi dwaj synowie rozpłakali się. To był dla mnie decydujący impuls do działania. Zdecydowałem się poświęcić resztę mojej kariery zawodowej zrównoważonemu rozwojowi.
Spotkałem się z Davidem, jednym z pozostałych współzałożycieli, który zajmował się analizą oszustw w transakcjach płatniczych. Odkrył, że zamiast analizować oszustwa możemy również monitorować charakter transakcji płatniczych. Właśnie w tym celu założyliśmy ecolytiq.
Jako założyciele chcemy mieć realny wpływ na zmiany klimatyczne. Zmiana klimatu wymaga zastosowania rozwiązań o wpływie wręcz wykładniczym – nie chodzi już o rozwiązania o charakterze liniowym, czy o częściowe działania. Musimy zrobić coś, co da efekt o ogromnej skali. Uważamy, że banki odgrywają kluczową rolę w walce ze zmianami klimatu.
Naszym celem jest osiągnięcie 100 mln klientów do 2024 roku i 200 mln rok później. Chodzi tu zatem przede wszystkim o skalę.
Biorąc pod uwagę wasze rozwiązanie Sustainability-as-a-Service®, jaka jest główna oferta ecolytiq? Czy możesz w prosty sposób wyjaśnić, jakie korzyści zapewnia konsumentom?
Jak wynika z badań, nasze codzienne wybory konsumpcyjne odpowiadają za 65% wszystkich emisji gazów cieplarnianych na świecie1. W ecolytiq uważamy, że dane o płatnościach są kluczem do rozwiązania problemu zmian klimatycznych, ponieważ informacje o płatnościach dają nam możliwość wyliczenia indywidualnych śladów węglowych.
Cała nasza aktywność, w tym również w obszarze płatności, staje się w coraz większym stopniu cyfrowa, dlatego nasz wpływ na świat znajduje odzwierciedlenie w realizowanych przez nas transakcjach płatniczych. W ecolytiq mówimy, że „każda transakcja ma wpływ”. Obliczamy wpływ poszczególnych transakcji i dokonanych zakupów, pomagamy przeanalizować konsumpcję i doradzamy, w jaki sposób można zmniejszyć własny ślad węglowy.
Co tak naprawdę oznacza uczestnictwo w programie Fintech Partner Connect Visa dla waszej firmy, a w efekcie dla waszych klientów?
W naszej misji bardzo istotnym dla nas elementem było szybkie zwiększanie skali naszego biznesu. Od samego początku wiedzieliśmy, że nie jesteśmy wyłącznie niemiecką firmą, ale europejską. W dużej mierze stało się to możliwe dzięki Visa i waszemu programowi Fintech Partner Connect.
To było niesamowite, że byliśmy w stanie dotrzeć na tak wiele różnych rynków z naszą technologią. To właśnie zaleta technologii. Umożliwia zwiększanie skali. Można zmienić język i metodę dokonywania obliczeń, aby pasowały do danego kraju i wszystko jest gotowe do działania w ciągu zaledwie kilku dni, czasem nawet godzin.
Było dla nas ważne, aby osiągnąć założoną skalę, a nasza współpraca okazała się bardzo owocna. Spotkaliśmy się z mnóstwem entuzjazmu nie tylko ze strony banków, ale także zespołu Visa, który rozpowszechnił nasze przesłanie w swoich sieciach.
Aby dowiedzieć się więcej od Ulricha Pietscha z ecolytiq i poznać najnowsze osiągnięcia w obszarze zrównoważonych finansów, zapraszamy do posłuchania podcastu Connecting with Partners. Jeżeli zainteresował Cię ten wywiad, przeczytaj artykuł Szymona Staśczaka, dyrektora działu konsultingu i analityki Visa w Europie Środkowo-Wschodniej pt.: Jak bank może pomóc klientom być bardziej „zielonymi”?. W artykule W drodze do zielonej przyszłości: neutralność węglowa i zrównoważony handel przeczytasz z koleii jak Visa pracuje by ograniczyć swój negatywny wpływ na środowisko.
________
1 Badanie Uniwersytetu Yale: https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/jiec.12371