Security

Dlaczego płatności Visa są tak bezpieczne?

Wielu z nas wie, jak wyglądają płatności kartą – zarówno te w osiedlowym „warzywniaku”, w centrum handlowym, jak i w internecie. Lecz co sprawia, że są tak bezpieczne?

Grafika ilustracyjna - w jaki sposób Visa wspiera bezpieczeństwo Twoich płatności

Jeżeli czytaliście nasz poprzedni wpis na blogu, wiecie już, co się dzieje, gdy płacicie kartą Visa. Teraz czas napisać więcej o bezpieczeństwie transakcji. Czas zatem przyjrzeć się bliżej, jak Visa chroni Was przed oszustwami i oszustami. Szczególnie ciekawy jest wątek tego, jak w tym zadaniu wspiera nas sztuczna inteligencja.

Zabezpieczenia mają warstwy

Zabezpieczenia, które chronią wasze pieniądze, gdy płacicie kartami Visa, mają wiele warstw – to efekt współpracy Visa z bankami i instytucjami ekosystemu płatniczego. Ochrona zaczyna się zanim jeszcze zaczniecie płacić. Zabezpieczamy dane waszych kart przy pomocy specjalnego chipu lub cyfrowego „tokena” – te narzędzia zapewniają odczytanie danych wyłącznie przez upoważnione podmioty.

Gdy już zaczynacie płacić, do działania przystępuje kolejna warstwa zabezpieczeń. Dzięki technologicznemu wsparciu, które Visa zapewnia waszym bankom, mogą one ocenić czy faktycznie karty, którymi się posługujecie, należą do was. Robimy to, zarówno sprawdzając „w tle”, bez potrzeby waszych dodatkowych działań, jak i prosząc o potwierdzenie poprzez hasło, unikatowy kod czy odcisk palca. Kolejna warstwa to sposób zabezpieczenia waszych danych, gdy podróżują przez naszą sieć. Wykorzystujemy w tym celu najnowocześniejsze cyberzabezpieczenia. Więcej o tej sieci pisaliśmy poprzednio, link znajdziecie na początku tego tekstu.

Jeżeli chcecie poznać najnowsze trendy w bezpieczeństwie płatności, przeczytajcie komentarz „Świat płatności w trakcie cyfrowej rewolucji potrzebuje bezpieczeństwa”.

Nie mniej istotnym zabezpieczeniem, na które zawsze możecie liczyć, gdy płacicie Visa, jest zestaw naszych regulacji i zasad, które pozwalają odzyskać wasze pieniądze, gdybyście padli ofiarą przestępstwa. Mają one znaczenie także wtedy, gdy nie otrzymaliście towarów i usług, za które zapłaciliście, nawet gdy sprzedawca zbankrutował lub zlikwidował działalność. Procedura ta nazywa się chargeback i pozwala w takiej sytuacji odzyskać środki. Nie wynika ona z przepisów prawa, ale jeżeli transakcji dokonano dowolną kartą Visa, warto skontaktować się z bankiem, który wydał kartę, aby dowiedzieć się, jak skorzystać z tego rozwiązania i czy bank może złożyć wniosek do agenta rozliczeniowego sprzedawcy.

 

Zapisz się na newsletter bloga Visa

 

Jednak najbardziej zaawansowanym z rozwiązań, którymi dysponujemy i które pomagają walczyć z oszustwami, jest sztuczna inteligencja, a bardziej precyzyjnie – zaawansowane algorytmy uczenia maszynowego. W latach 2018-2019 pomogły nam one ochronić około 25 miliardów dolarów przed przestępcami.

Sztuczna inteligencja robi różnicę

Wykorzystujemy sztuczną inteligencję do oceny w czasie rzeczywistym czy przypadkiem ktoś do tego nie powołany nie używa waszej karty płatniczej. Sztuczna inteligencja nie ma dostępu do waszego imienia i nazwiska, nie wie też, co dokładnie kupujecie. Ale potrafi ocenić, czy transakcja pasuje do schematów zakupowych, charakterystycznych dla danego numeru karty.

Za każdym razem, kiedy coś kupujecie, profil przypisany do danego numeru karty jest aktualizowany i porównywany z danymi innych użytkowników kart Visa z podobnymi przyzwyczajeniami, czy – jak już je nazwaliśmy – „schematami zakupowymi”. Dzięki skali naszej działalności, możemy porównać każdą płatność z tymi wykonywanymi dotąd przez 3,5 miliarda kart, które zrealizowały ponad 200 mld transakcji, tylko w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Grupujemy te transakcje w większe paczki, opierając się na zachowaniu poszczególnych kart (a właściwie ich użytkowników), a każda z transakcji może pasować do kilkuset albo nawet kilku tysięcy takich kategorii. Pozwala to naszej sztucznej inteligencji reagować „inteligentnie” – nawet jeżeli nigdy nie kupowaliście danego produktu czy usługi, możemy porównać działanie waszej karty z innymi kartami, których użytkownicy zachowywali się podobnie i przekazać waszemu bankowi, że ta transakcja jest bezpieczna. Możliwość porównania waszych płatności z innymi daje nam możliwość sprawnego wychwycenia aktywności „nietypowych” lub – mówiąc wprost – podejrzanych. Daje to waszym bankom możliwość reakcji i np. dodatkowego potwierdzenia transakcji.

Mamy nadzieję, że teraz spokojniejsi usiądziecie do internetowych zakupów lub kupicie pizzę na wynos, płacąc kartą. My natomiast zadbamy o bezpieczeństwo waszych płatności. Jeżeli temat bezpieczeństwa w sieci jest dla was interesujący, polecamy lekturę artykułu Biometria. Jak to działa i czy warto z niej korzystać? oraz Siedem zasad cyberbezpieczeństwa dla każdego.

 

Przejdź na stronę główną bloga Visa

 

Tag: Payment Security Tag: VisaNet