Wypłaty na żądanie i elastyczne płatności giggersom dzięki Visa Direct
Płacisz pracownikom dorywczym od zlecenia, przejazdu czy dostawy? A może otrzymujesz w ten sposób zapłatę i czasem mogłaby ona przyjść szybciej? Jeżeli tak, ten artykuł jest dla ciebie.
Jednym z wyzwań, z którymi mierzą się wykonawcy wykonujący pracę w oparciu o elastyczne formy zatrudnienia może być brak dostępu do zarobionych środków, gdy są one potrzebne. Taka niepewność wywołana kwestiami finansowymi może wpływać na wydajność pracy.
Pensja w średnio 24 sekundy w niedzielę po południu? To możliwe!
Takie wnioski wyciągnął ZayZoon, jednocześnie oferując pracodawcom i zleceniodawcom sposób na złagodzenie u ich pracowników i zleceniobiorców stresu związanego z kwestiami finansowymi. Sposobem tym jest błyskawiczny dostęp do zarobionych już środków (czyli EWA, ang. Earned Wage Access) dzięki usłudze Visa Direct, poprzez przekazanie ich na kartę Visa. Cały proces jest szybki (średnio trwa około 24 sekund), bezpieczny i dostępny w każdym momencie – 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. W efekcie 86% klientów, którzy mają dostęp do kilku form otrzymywania wypłaty, wybiera właśnie płatność na żądanie[1].
Takie rozwiązania są coraz popularniejsze. W pierwszym kwartale 2020 roku wypłaty zarobionych środków (EWA) przy wykorzystaniu Visa Direct wzrosły na całym świecie o 146% rok do roku [2]. W ciągu roku takich transakcji zrealizowano ponad 53 miliony, a ich łączna wartość przekroczyła 3,7 mld dolarów [3].
Pracownicy dorywczy w ramach „GIG economy” także mogą otrzymywać pieniądze w czasie rzeczywistym
Kim są pracownicy tzw. GIG economy, czyli jak to się dość niezgrabnie tłumaczy na polski “ekonomii fuch” lub „ekonomii pracy dorywczej? W Polsce są nazywani często „giggersami”. To nowa grupa pracowników dorywczych dążąca do elastycznego i autonomicznego zatrudnienia, przy jednoczesnym stabilnym dochodzie i szybkim dostępie do zarobków. Jak pokazują badania przeprowadzone przez Visa - na przełomie 2019 i 2020 roku w 16 krajach świata (w tym w Polsce) osoby wykonujące zdania w ten sposób doceniają możliwość otrzymywania środków w „czasie rzeczywistym”. 62% z nich zmieniłoby zleceniodawcę, gdyby umożliwił taką formę zapłaty, 70% pracowałoby dłużej, gdyby akurat potrzebowało więcej pieniędzy i mogło je otrzymać. Co więcej – 72% rekomendowałoby swoim kolegom i koleżankom pracę w firmie, w której takie rozwiązanie byłoby dostępne.
Nie powinno to dziwić biorąc pod uwagę, że 60% z „giggersów” wybiera tę formę pracy, ponieważ chce pracować zgodnie z własnym planem, a 54% ponieważ chcą zarabiać pieniądze wtedy, gdy ich potrzebują. 46% z nich wspomina także, że dzięki temu mogą otrzymywać szybciej zapłatę za swoją pracę. Co ciekawe są oni również skłoni do ponoszenia pewnych kosztów związanych z taką formą zapłaty. Aż 83% z nich byłoby skłonnych to zrobić, by otrzymać wcześniej swój zarobek w czasie rzeczywistym w sytuacji, gdy pilnie potrzebują środków[4].
Visa Direct – co oferuje twojej firmie i kontrahentom?
Visa Direct to globalna usługa umożliwiająca przesyłanie środków w czasie rzeczywistym, która w swoich generalnych zasadach działania jest odwróceniem tradycyjnego przepływu środków z kart płatniczych. Umożliwia płatnikowi przesyłanie środków za pośrednictwem agenta rozliczeniowego bezpośrednio na kartę Visa. Największymi korzyściami dla korzystających z niej są, obok wspomnianej wcześniej szybkości działania, także prostota, bezpieczeństwo i globalny zasięg.
Visa Direct może być wykorzystana zarówno do przesyłania środków pomiędzy bliskimi czy znajomymi, jak i między przedsiębiorstwem lub instytucją rządową a osobą prywatną. Piszemy tu o dzieleniu się rachunkiem w restauracji czy przekazywaniu pieniędzy bliskim, z drugiej – o zapłacie za zlecenia, wypłacie ubezpieczenia, otrzymaniu wygranej, zwrocie za oddany towar czy zasiłku dla bezrobotnych.
Tak szeroki zakres możliwych zastosowań sprawia, że obok firm GIG economy i tych, które chcą wypłacać pracownikom zarobione pieniądze wcześniej niż na koniec miesiąca z możliwości Visa Direct może skorzystać wiele innych branż. Widzimy zastosowania w ramach tzw. ekonomii współdzielenia, ochronie zdrowia, wspomnianych już nieco wyżej ubezpieczeniach, instytucjach publicznych czy też portalach internetowych, które oferują innym firmom sprzedaż produktów i usług na swoich platformach.
Visa cały czas inwestuje w technologie i infrastrukturę bezpieczeństwa, byście mogli zaufać, że zarówno płatności jak i usługi takie jak Visa Direct będą działały poprawnie. Procesujemy je poprzez VisaNet – globalną sieć, która w ciągu sekundy może przetworzyć nawet 65 tysięcy operacji, które składają się na transakcję. Visa Direct wykorzystuje bezpieczne środowisko API, co poprawia elastyczność rozwiązania.
Jeżeli chcielibyście zaoferować swoim pracownikom możliwości, które niesie Visa Direct, zajrzyjcie na naszą stronę o Visa Direct.
Gdybyście byli zainteresowani innymi ciekawymi rozwiązaniami Visa, polecamy lekturę artykułu „Wspólnie pracujemy, by pomóc seniorom w korzystaniu z usług bankowych”. Jeżeli natomiast interesują Was możliwości API od Visa, tekst „Płatności cykliczne w aplikacji bankowej dostępne dzięki API Visa” na pewno się Wam spodoba.
_______________________________________________________________________________
[1] ZayZoon: Earned wage access is a win-win for employers and workers (visa.com)
[2] Dane VisaNet, styczeń-marzec 2019 do styczeń-marzec 2020
[3] Dane VisaNet, dwanaście miesięcy kończących się w kwietniu 2020 roku
[4] Badanie zostało zlecone przez Visa i przeprowadzone przez Directions Research, Inc. między 5 grudnia 2019 a 6 stycznia 2020 roku. Respondentami było 2326 pracowników pracujących na zlecenie z USA, Kanady, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Francji, Hiszpani, Polski, Ukrainy, Rosji, RPA, Indii, Singapuru, Australii, Peru, Brazylii i Kolumbii.