Najnowsze technologie teraz bliżej dzięki Festiwalowi Cyfryzacji i Visa
Festiwal przybliża zagadnienia związane z cyfryzacją i nowymi technologiami wszystkim – zarówno tym, dla których to chleb powszedni, jak i tym którzy dopiero stawiają na tym polu pierwsze kroki.
Festiwalu Cyfryzacji potrwa do 10 października, a Visa jest jego partnerem. W jego trakcie eksperci Visa przybliżają świat cyfrowych płatności podczas kilku dni tematycznych: Moje zakupy, Moja firma i praca, Moje finanse oraz Moje innowacje.
W trakcie pierwszego z nich, Adrian Kurowski, dyrektor Visa w Polsce tłumaczył, jak zmieniło się nasze podejście do płacenia, zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i w internecie. Szczególnie chcielibyśmy polecić ten fragment, w którym podaje dane. Choćby takie, że w czerwcu 2020 r. liczba transakcji online z wykorzystaniem kart Visa wydanych w Polsce wzrosła o 30 proc. w porównaniu z tym samym miesiącem rok wcześniej[1]. Nasz ekspert opowiedział także o tym, dlaczego zakupy w internecie są bezpieczne i jak Polacy podchodzą do płacenia telefonem i innymi urządzeniami mobilnymi w sklepach.
Zakupy w internecie i płatności mobilne stały się także tematem podcastu nagranego przez stację Tok FM w ramach Festiwalu. Adrian Kurowski, który był gościem Anny Stachowskiej, nie tylko przedstawił najnowsze dane związane z tym, jak płacimy, ale także opowiedział o tym, dlaczego płatnościami bezgotówkowymi powinni zainteresować się seniorzy oraz jakie sposoby płacenia czekają nas w nieodległej przyszłości.
Jak przedsiębiorcy mogą sobie poradzić w czasie pandemii
Adrian wyjaśnia, jak zmiany spowodowane przez epidemię przełożyły się na nas wszystkich. Z kolei w ramach dnia Moja firma i praca Małgorzata Ciszecka, Head of Merchants CEE w Visa opowiada o tym, jak przedsiębiorcy radzą sobie w obecnej sytuacji i jakie mają możliwości, by szybciej się dostosować do nowej rzeczywistości. Jak pokazują badania Visa, mniej niż połowa małych przedsiębiorstw w Europie jest obecnie w stanie przyjmować płatności online.
Wszystko w smartfonie – rachunki i zakupy – te małe i te duże
Warto również obejrzeć rozmowę z Jakubem Grzechnikiem, dyrektorem ds. rozwoju produktów w Europie Środkowo-Wschodniej w Visa. Odbywa się pod hasłem Moje finanse, a nasz ekspert przytacza korzyści, jakie w zarządzaniu domowym budżetem dają subskrypcje i dlaczego opłacanie ich kartą jest bezpieczne i wygodne.
Z kolei w drugim wywiadzie Jakub Grzechnik odpowiada m.in. na pytanie, czy wzrost zainteresowania zakupami w interencie w ostatnich miesiącach to chwilowy trend spowodowany pandemią czy zmiana na stałe. Ekspert Visa nawiązuje także do tego, jak będziemy płacić w przyszłości, a to wszystko w ramach dnia Moje innowacje.
Jedną z metod płacenia, którą jeszcze niedawno traktowaliśmy jako innowacyjną ciekawostkę, a dziś zyskuje ona na popularności jest płatność smartfonem lub smartwatchem. Jest to rozwiązanie bardzo proste, a do tego wygodne – nie musimy pamiętać o tym, by nosić ze sobą portfel – wystarczy telefon lub zegarek z odpowiednią funkcją. W ramach Festiwalu Cyfryzacji, wspólnie z blogiem Subiektywnie o finansach, pokazujemy, jak w prosty sposób zacząć korzystać z płatności mobilnych.
Oprócz wystąpień ekspertów i publikacji materiałów edukacyjnych w ramach Festiwalu Cyfryzacji Visa jest także partnerem kilku raportów o społeczeństwie cyfrowym oraz bierze udział w wydarzeniu Digital Summit – platformie współpracy i wymiany poglądów między przedstawicielami firm, światem nauki, politykami oraz liderami opinii. Przedstawiciele Visy zasiadają również w dwóch konkursach, odbywających się w ramach festiwalu – Digital Shapers oraz Digital Ars.
Wkrótce więcej materiałów związanych z Festiwalem, obserwujcie naszego bloga!
Aktualizacja 12 października 2020
Nie wszyscy korzystamy jeszcze z wygodnych płatności telefonem, tabletem czy smartwatchem, a już na horyzoncie pojawiają się nowe metody. W kolejnym materiale przygotowanym z blogiem Subiektywnie o finansach przedstawiamy historię płatności od handlu wymiennego, transakcji gotówkowych, powstanie kart płatniczych, aż po przyszłość płatności, która być może wkrótce nadejdzie. Jak będziemy płacić w następnych latach? Zachęcamy do obejrzenia materiału wideo.
Na stronie Subiektywnie o Finansach znajdziecie także przegląd najciekawszych trendów związanych z płatnościami oraz prognozy, jak mogą one wyglądać w przyszłości. Jest także nieco o historii płatności, dla każdego, kto chciałby sobie przypomnieć, jak wyglądał świat chociażby 12 lat temu gdy wdrożono pierwszą kartę zbliżeniową. O tym ile się zmieniło od tamtego czasu niech świadczy fakt, że obecnie takich kart mamy w Polsce 37,3 mln kart zbliżeniowych, co stanowi ponad 86% wszystkich kart. W drugim kwartale 2020 r. bezgotówkowe transakcje kartowe (płatności w sklepach stacjonarnych i internetowych) stanowiły niemal 92% wszystkich[1].
Digital Summit już za nami. W tej platformie współpracy udział wziął Konrada Ślusarczyka z Visa, a całość dostępna jest w formie materiały wideo.
_______________________________________________________
[1] Dane VisaNet
[2] Dane Narodowego Banku Polskiego