Płatności zbliżeniowe Visa dostępne dla podróżnych już w 500 miastach
Dzięki rozwiązaniom Visa można już płacić zbliżeniowo w środkach komunikacji miejskiej w 500 miastach na całym świecie. Blisko 50 z nich leży w Europie Środkowo-Wschodniej.
Pandemia COVID-19 ma ogromny wpływ na ludzi, społeczności i gospodarkę. Transport publiczny nie jest tu wyjątkiem. Wiele osób, które wcześniej dojeżdżały do pracy, obecnie wykonują swoje służbowe obowiązki z domu, a liczba tych, którzy nadal codziennie kursują na linii dom-praca, praca-dom istotnie spadła.
Dzisiaj, gdy liczba pasażerów powoli rośnie, lecz jest ciągle daleka od poziomu sprzed pandemii, miasta i operatorzy transportu miejskiego usilnie poszukują rozwiązań, które sprawią, że komunikacja publiczna stanie się bezpieczniejsza. Przejazdy nadal wiążą się z obawami. Przykładowo prawie 50% Amerykanów uważa, że podróżowanie transportem zbiorowym wiąże się z wysokim ryzykiem zakażenia COVID-19[1]. Przewoźnicy mają świadomość, iż obok wygody muszą zadbać także o poczucie bezpieczeństwa i odbudowanie zaufania podróżnych.
Płatności zbliżeniowe – kiedyś wygoda, dziś konieczność
Dlatego właśnie organizatorzy transportu publicznego wprowadzają różnego rodzaju zmiany, począwszy od obowiązku noszenia maseczek, przez stałą, całodobową dezynfekcję pojazdów, po płatności zbliżeniowe. Wszystkie one mają na celu zmniejszenie obaw pasażerów. Zupełnie niespodziewanie te ostatnie przestały tylko wiązać się z wygodą, lecz wspomagają dystans społeczny. Już teraz w wielu miejscach na całym świecie podróżni nie muszą stać w kolejkach, by doładować kartę miejską, czy dotykać ekranów automatów biletowych oraz bankomatów. Wystarczy, że zbliżą swoją kartę do terminala w autobusie, w wagonie metra lub w tramwaju i gotowe.
Po kwietniowej globalnej zapaści, liczba transakcji zbliżeniowych w środkach komunikacji miejskiej wzrosła na koniec czerwca o 187%, choć ciągle jest poniżej poziomów sprzed pandemii[2]. Dlatego Visa w tym trudnym czasie pomogła wprowadzić płatności zbliżeniowe w wielu miastach i obecnie wspiera ponad 500 systemów transportu publicznego na całym świecie. Właśnie trwa wdrożenie projektów w Brukseli, Bratysławie, Bukareszcie, Hongkongu, Turynie i Santo Domingo na Dominikanie. W przygotowaniu są kolejne projekty.
Zbliżeniowo w europejskiej komunikacji miejskiej
Część ze wspomnianych miast leży w naszym regionie, jednak nie są jedynymi, gdzie takie pasażerowie mogą korzystać z takich rozwiązań. Są one dostępne także w ponad 10 miastach w Czechach, między innymi w Pradze. Choć początkowo z powodu COVID-19 wartość biletów zakupionych w terminalach zbliżeniowych w kwietniu gwałtownie spadła, to w lipcu wróciła do poziomu 2/3 wartości sprzedaży sprzed pandemii. W Polsce powrót do wysokich wskaźników sprzedaży nie trwał długo – do lipca liczba transakcji osiągnęła poziom sprzed okresu pandemii.
Pasażerowie, gdy już mają wybór, doceniają wygodę i bezpieczeństwo płatności zbliżeniowych w komunikacji miejskiej. Przykładem miasta, w którym wdrożenie płatności mobilnych okazało się sukcesem jest Wrocław, gdzie w 2019 r. ponad 2/3 wszystkich biletów jednorazowych zostało zakupionych zbliżeniowo. Jaka jest tajemnica tego sukcesu[3]? Za przejazd można zapłacić bezpośrednio w zbliżeniowych kasownikach, które znajdują się w każdym autobusie i tramwaju. Wszystko odbywa się bez konieczności wydruku jakiegokolwiek, nawet najmniejszego kawałka papieru. Kontroler biletów, gdy go spotkamy, sprawdza po prostu kartę, którą zapłaciliśmy za bilet.
Innymi miastami, w których podobnie rozwiązania zostały wdrążone w ciągu ostatnich 12 miesięcy są Tychy, Białystok i Rzeszów w Polsce czy Brno w Czechach. Już teraz podróżni mogą korzystać ze zbliżeniowych płatności w komunikacji miejskiej w blisko 50 miastach Europy Środkowo-Wschodniej, a Visa wspólnie z miastami i partnerami technologicznym pracuje nad kolejnymi
Zbliżeniowe terminale w transporcie miejskim uruchomił ostatnio STIB/MIVB - operator transportu publicznego w Brukseli, obejmującego sieć metra, tramwajów i autobusów. Z kolei w Stanach Zjednoczonych Caltrans, Monterey Salinas Transit (MST) i Visa wspólnie ogłosiły stworzenie systemu płatności zbliżeniowych w środkach transportu, których operatorem jest MST. Projekt ten nie tylko usprawni codzienną obsługę podróżnych, lecz z czasem pozwoli rozwinąć system ułatwiający działanie setek operatorów w ramach Programu Zintegrowanego Transportu Kalifornijskiego (California Integrated Travel Project).
Visa i Cubic wspólnie upowszechnią płatności zbliżeniowe w transporcie
Nowa rzeczywistość stała się impulsem do nawiązania współpracy Visa i Cubic Transportation Systems. Połączenie bezpiecznej, globalnej sieci Visa z doświadczeniem i wiedzą firmy Cubic w zakresie nowoczesnych rozwiązań transportowych pozwoli podnieść jakość podróży pasażerów na całym świecie. Firmy uruchomiły wspólnie płatności zbliżeniowe w transporcie miejskim, m.in. w Londynie, Miami, Nowym Jorku, Sydney czy Vancouver. W tych miastach można już łatwo podróżować pociągami i autobusami, płacąc szybkim zbliżeniem karty, smartfona lub smartwatcha do terminala. Dalsza współpraca Visa i Cubic pozwoli zaoferować płatności zbliżeniowe w środkach transportu szerszemu gronu podróżnych na całym świecie:
- Terminale firmy Cubic i jej rozwiązania wspierające są zintegrowane z systemem płatności Visa (Visa Ready-certified), a za pośrednictwem Modelu Transakcji w Transporcie Publicznym (Mass Transit Transaction model). Organizator komunikacji miejskiej współpracujący przy wprowadzeniu rozwiązań Visa z partnerem posiadającym certyfikat Visa Ready, takim jak Cubic, może znacząco skrócić czas implementacji systemu, co jest niezwykle ważne dla miast poszukujących gotowych rozwiązań. Obecnie w programie Visa Ready for Transit jest 150 partnerów na całym świecie – co oznacza wzrost o 50 od października 2019 r.
- Cubic oferuje dostęp do elastycznego, skalowalnego, bezpiecznego, autoryzowanego rozwiązania poprzez Cybersource, globalną platformę zarządzania płatnościami w systemie Visa.
- Równocześnie Visa razem z Cubic uruchomią innowacyjne projekty badawcze, dzięki którym wspólnie zaoferują nowe, innowacyjne rozwiązania związane z transportem miejskim .
Prace nad stworzeniem nowych rozwiązań wykorzystujących płatności zbliżeniowe w transporcie, pozwolą na stworzenie bardziej elastycznego, zrównoważonego i prężnego sytemu komunikacji publicznej.
Więcej informacji o tym jak płatności cyfrowe pomagają zwiększyć bezpieczeństwo w trakcie pandemii koronawirusa można znaleźć w wystąpieniu Jakuba Kiwiora na Europejskim Kongresie Finansowym Online w tekście Polski ekosystem płatności w pierwszych miesiącach pandemii COVID-19. Jeżeli natomiast zastanawialiście się kiedyś nad płatnościami zbliżeniowymi telefonem lub smartfonem, przeczytajcie ten artykuł. A gdybyście chcieli przeczytać coś zupełnie innego - zajrzyjcie na stronę głowną Bloga Visa.
__________________________________________________________________________________________________
[1] Eno Center for Transportation, How Might Personal Transportation Behaviors Change as a Result of COVID-19, and What Does That Mean for Policy?, 7 kwietnia 2020
[2] VisaNet; kwiecień–czerwiec 2020
[3] VisaNet; kwiecień–lipiec 2020