Bez względu na to, jaki jest nasz status finansowy zawsze możemy dobrać kartę płatniczą odpowiadającą naszym potrzebom. Karty debetowe oferują najłatwiejszy sposób dostępu do pieniędzy zgromadzonych na rachunku bankowym. Karty kredytowe dają bezpieczeństwo na wypadek sytuacji nieprzewidzianych i zdarzeń losowych, umożliwiają również dokonanie okazyjnych zakupów po cenach promocyjnych. Z kolei karty przedpłacone stanowią bezpieczniejszą alternatywę dla bonów towarowych, czeków czy pieniądza gotówkowego; mogą się nimi posługiwać również osoby nie mające rachunku bankowego.
Karty debetowe a karty kredytowe:
co jest dla Ciebie odpowiednie?
Jak wybrać kartę debetową lub kredytową
Wybór i korzystanie z karty platniczej
Karty płatnicze ułatwiają życie wszystkim – studentom i emerytom, gospodyniom domowym i rekinom finansjery. Choć mają zbliżony wygląd, różne rodzaje kart – debetowe, kredytowe czy przedpłacone – pełnią różne funkcje. W istocie wiele osób posiada po kilka kart, których używa w różnych sytuacjach.
Karty debetowe – zapłata natychmiastowa
Używając karty debetowej wydajemy pieniądze już zgromadzone na naszym rachunku bankowym. Rachunek ten jest obciążany niemal natychmiast, nie możemy więc wydać więcej niż wynoszą zgromadzone na nim środki. Karta debetowa stanowi tym samym codzienną alternatywę dla gotówki – tyle, że prostszą i łatwiejszą w użyciu, eliminującą konieczność noszenia przy sobie grubych plików banknotów.
Karty kredytowe – zapłata odroczona
Gdy przyjdzie czas spłaty zaciągniętego za pomocą karty kredytu, mamy możliwość wyboru – możemy spłacić całe zadłużenie od razu na koniec okresu rozliczeniowego lub rozłożyć spłatę w czasie (ale wtedy od zaciągniętego kredytu zostaną naliczone odsetki).
Karty przedpłacone – zapłata z góry
W przypadku tych kart sami wybieramy wysokość kwoty, jaką zasilimy kartę kupioną w banku lub innej instytucji finansowej. Karta taka, niewymagająca posiadania rachunku bankowego, jest przyjmowana w milionach punktów handlowo-usługowych na całym świecie. Karty przedpłacone znajdują ogromną ilość zastosowań — przykładowo, przy wypłacie stypendiów studenckich lub wynagrodzeń pracowniczych, czy wręczaniu prezentów i nagród.
Korzystanie z kart
Najwyższy czas, byśmy zapomnieli o gotówce: karty płatnicze są akceptowane w milionach punktów handlowo-usługowych. Są wśród nich supermarkety, punkty sprzedaży biletów lotniczych, centra sprzedaży wysyłkowej a także sklepy internetowe.
Powszechna akceptacja
Dobrze znane oznakowania wskazujące, że dany punkt handlowo-usługowy honoruje karty płatnicze można spotkać dosłownie na każdym kroku. Dzięki kartom płatniczym cały świat stoi przed nami otworem: nie musimy martwić się kursami wymiany walut ani tym, jak bezpiecznie przechować gotówkę - choć, jeśli mamy taką potrzebę, możemy oczywiście podjąć pieniądze z jednego z setek tysięcy bankomatów na całym świecie.
W miejscu zamieszkania
Czy chodzi o cotygodniowe zakupy w supermarkecie, czy o zapłatę rachunku w restauracji, o kupno ubranka dla dziecka czy modnej kreacji, uregulowanie rachunku za telefon czy zakup płyty z muzyką – zawsze możesz dokonać zapłaty za pomocą swojej karty.
Na wyjeździe
W dzisiejszych czasach podróże nie wymagają już zabierania wielkich ilości bagażu – wystarczy jedynie „zapakować” swoją kartę płatniczą. Do wielu kart dodawane są ponadto specjalne oferty dla podróżnych oraz pakiety usług związanych z turystyką, a w nagłych sytuacjach istnieje możliwość szybkiego wydania nowej karty w miejsce utraconej.
W sieci
Trudno sobie wyobrazić coś łatwiejszego niż zakupy w sieci internetowej czy też zamówienia telefoniczne i pocztowe. Karty płatnicze to wspólna waluta wszystkich sprzedawców internetowych, możesz skorzystać z każdej nadarzającej się okazji i dokonać zapłaty za najbardziej nawet wymyślny towar, skądkolwiek by nie pochodził.
Coraz bardziej inteligentnie
Wiele z krążących po Europie kart jest wyposażone w mikroprocesor, który nie tylko znakomicie zwiększa bezpieczeństwo używania karty, lecz również umożliwia świadczenie wielu różnorodnych usług dodatkowych. Już wkrótce zakres zastosowań kart z mikroprocesorem znacznie wykroczy poza same płatności – karty te będą np. pełnić funkcje biletów, umożliwiać zbieranie punktów w programach lojalnościowych czy też otwierać drzwi do naszego miejsca pracy.
Bezpieczeństwo kart
Przestrzeganie kilku prostych środków ostrożności zapewni naszym kartom bezpieczeństwo, a domowym finansom – ład i porządek.
Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu
Karty płatnicze pozwalają bezpiecznie zarządzać naszymi wydatkami. W wypadku utraty gotówki możemy już jej nigdy nie odzyskać – do zablokowania rachunku karty wystarczy jeden telefon, po czym szybko uzyskujemy kartę zastępczą.
Aby jednak uchronić się od ewentualnych nieprzyjemności i niewygód, wystarczy stosować się do kilku prostych zaleceń.
Przy odbiorze karty
- Natychmiast podpisujemy kartę w przeznaczonym do tego polu.
- Zapamiętujemy numer identyfikacyjny PIN; nie należy go nigdzie zapisywać.
- Ustalając swój numer PIN lub zmieniając numer uprzednio otrzymany, unikamy łatwych (oczywistych) kombinacji, takich jak np. nasza data urodzin.
- Naszego numeru PIN nie ujawniamy nikomu.
W domu
- Zachowujemy potwierdzenia zapłaty i wydruki z bankomatu, po czym porównujemy je z wyciągami otrzymywanymi z banku.
- W wypadku stwierdzenia niezgodności lub natrafienia na transakcję, której nie możemy sobie przypomnieć, natychmiast kontaktujemy się z bankiem-wydawcą karty.
- Numery karty spisujemy - wraz z numerami telefonów, pod które zadzwonimy w wypadku utraty karty.
Na zakupach
- Przed zatwierdzeniem transakcji podpisem lub przez wprowadzenie kodu PIN sprawdzamy kwotę na wydruku lub na ekranie czytnika kart.
- Upewniamy się, że sprzedawca zwraca nam kartę wraz z kopią dowodu kasowego.
- Pilnujemy karty, pamiętając o kieszonkowcach.
- Nie zostawiamy karty w samochodzie.
Zakupy przez Internet, zamówienia pocztowe i telefoniczne
- Dokonujemy zakupów u znanych nam sprzedawców internetowych; jeśli ich nie znamy - zawczasu sprawdźmy, czy zasługują na zaufanie.
- Ujawniamy numer naszej karty tylko tym sprzedawcom, co do których nie mamy żadnych wątpliwości.
- Nigdy nie ujawniamy naszego kodu PIN.
- Upewniamy się, że nasze dane zostaną zakodowane przed przesłaniem drogą internetową – w lewym dolnym rogu okna przeglądarki internetowej szukamy symbolu kluczyka lub kłódki; sprawdzamy też adres danej strony internetowej, który powinien zaczynać się od https:// zamiast standardowego http://.
- Chcąc skorzystać z najdalej idących rozwiązań w dziedzinie bezpieczeństwa transakcji internetowych sprawdzamy, czy nasz bank oferuje usługę „Verified by Visa”, gdzie bezpieczeństwo danych osobowych chronione jest dodatkowym hasłem – i podpisujemy umowę o korzystanie z tej usługi, jeśli jest dostępna.
- Przechowujemy zapisy dotyczące dokonanych transakcji, w tym również adres sprzedawcy (internetowy i pocztowy) oraz jego numer telefonu.
- Zachowujemy e-maile z podstawowymi danymi o zakupie, jakie wiele sklepów internetowych wysyła swoim klientom.
- Przed dokonaniem zakupu zapoznajemy się z warunkami dostawy i zwrotu towaru – unikamy sprzedawców nie przyjmujących zareklamowanych towarów i nie przewidujących możliwości zwrotu zapłaconych pieniędzy.
Warto też poszukać w internecie informacji na temat sposobów dostawy i związanych z nimi kosztów oraz podatków.